Abbey Road Studios i konsola REDD.17

Abbey Road Studios to znany na całym świecie kompleks nagraniowy położony przy 3 Abbey Road w dzielnicy St John’s Wood, City of Westminster, w Londynie. Studio zostało założone w listopadzie 1931 roku przez Gramophone Company, poprzednika brytyjskiej firmy muzycznej EMI (Electric and Musical Industries Limited).

Na przełomie lat 50. i 60. w Abbey Road Studios rozpoczęto pracę nad konsolami REDD. Były to jedne z pierwszych konsol mikserskich stworzonych specjalnie do produkcji muzycznej.

Konsola REDD.17 miała znaczący wpływ na brzmienie nagrań The Beatles, w tym na album „Please Please Me”. Jej ciepłe i pełne brzmienie, a także zdolność do subtelnej korekcji dźwięku, przyczyniły się do charakterystycznych brzmień gitary, wokalu i innych instrumentów na tych nagraniach.

Album „Please Please Me” zespołu The Beatles, wydany w 1963 roku, został nagrany na taśmie dwuścieżkowej, co było powszechną praktyką w tamtych czasach. Instrumentalne partie zazwyczaj nagrywano na jednej ścieżce (często lewej), podczas gdy wokal umieszczano na drugiej (często prawej). To pozwalało na bardziej precyzyjną kontrolę nad dźwiękiem podczas miksowania i produkcji. Ostatecznie materiał był masterowany na płytę winylową w formie monofonicznej, co było standardem odtwarzania muzyki w tamtych latach.

Jeśli ktoś chce poeksperymentować z brzmieniem konsoli mikserskiej REDD, to może użyć wirtualnej wtyczki stworzonej przez firmę Waves, która emuluje charakterystyczne brzmienie tych historycznych konsolet REDD.17 czy REDD.37.