O nas

Link do statutu

Początki

W 2009 roku wystartowała Sala Prób Ramtamtam. Szybko stała się czymś więcej niż tylko miejscem do grania – to także przestrzeń spotkań, rozmów i dzielenia się doświadczeniami dla młodych muzyków.

Próba zespołu Enchantia

Naturalny rozwój

Ramtamtam szybko stał się sercem trójmiejskiej sceny muzycznej. Zaczęliśmy wspierać młode zespoły, organizując dla nich nagrania i koncerty.

W ciągu 7 lat zorganizowaliśmy ponad 30 koncertów w takich klubach jak Papryka, Sfinks, Wydział Remontowy i Rockz. Na naszych scenach wystąpiło ponad 80 młodych kapel z Trójmiasta. Dodatkowo, pomogliśmy kilkudziesięciu zespołom zrealizować nagrania i miksy ich utworów.

Pierwsza płyta

Ramtamtam nagrał i wydał album “Ramtamtam vol. I”, na którym zaprezentowaliśmy zespoły nagrywające i grające w naszej Sali Prób i Studiu Nagrań.

Na płycie usłyszysz zespoły takie jak Funkokolektyw, Met Tet, Juha, Camel’s Lie, Ilia, Sas, Dywizjon Despekt, Guts and Head, I Killed a Joke, Brud, The Pin Dolls, Fang Akompaniament.

Jeden z utorów na pierwszej płycie Ramtamtam – Fang Akompaniament – Glomy

Cykliczne jam sessions i wsparcie dla młodych talentów

Ramtamtam regularnie organizowało jam sessions w naszych salach prób, dając młodym muzykom przestrzeń do dzielenia się wiedzą i rozwijania umiejętności.

Dwukrotnie współpracowaliśmy z Sopockim Towarzystwem Naukowym przy organizacji konkursu StartUp. Zwycięskie zespoły miały szansę nagrać płytę w studiu Leszka Możdżera.

Z biegiem czasu, wraz z rosnącym doświadczeniem i zaangażowaniem w rozwój młodych zespołów, pojawiła się potrzeba stworzenia formalnej instytucji, która zjednoczyłaby nasze działania i idee. W 2013 roku powstała Fundacja Wspierania Inicjatyw Muzycznych i Artystycznych Ramtamtam.


W 2014 roku Fundacja Ramtamtam we współpracy z Agencją Artystyczną BART zorganizowała pierwszą edycję konkursu Wzmacniacz, cykliczny konkurs skierowany do młodych twórców muzycznych (w sumie 4 edycje). Laureaci konkursu (po 5 zespołów w każdej edycji) zagrali koncerty podczas weekendowych mini festiwali na scenach Opery Leśnej (2014, 2015), Teatru na Plaży (2016) oraz w ramach festiwalu Metropolia Jest Ok w klubie Sfinks (2017), występując u boku takich artystów jak Hatti Vatti i LadyKatee, Apteka czy Nagrobki.

Każdy z laureatów został zaproszony do udziału w nagraniach na płytę składankę, wydawaną w ramach projektu. Nagrania odbyły się w sali koncertowej Polskiej Filharmonii Kameralnej w Sopocie, Teatrze Atelier, w Muzeum Sopotu techniką”na setkę”. Powstały materiał poddaliśmy profesjonalnej obróbce dźwiękowej; wydaliśmy w formie fizycznej i przekazaliśmy dziennikarzom muzycznym oraz organizatorom koncertów i festiwali.

W ramach promocji wydarzenia i twórczości laureatów gościmy wielokrotnie w audycjach Radia Gdańsk. Od 15 lat organizujemy cykliczne imprezy jam session na terenie sali prób, w ramach których młodzi muzycy mogą wymieniać się swoją wiedzą i umiejętnościami. Wyposażyliśmy salę nagraniową w trzy stacjonarne kamery video. Pozwoliły one nagrać i opublikować wstępy 10 młodych zespołów (minikoncerty) oraz nagrać proste teledyski. Odbiorcy pośredni dowiedzieli się o wydarzeniu poprzez portale społecznościowe i strony internetowe. Dzięki temu młode zespoły dotarły do większej grupy odbiorców pośrednich (około 10000 osób) niż ma to miejsce na koncertach a ich twórczość jest wciąż dostępna w atrakcyjnej formie dla globalnego odbiorcy internetowego.

W 2019 roku działania Fundacji skupiały się na organizacji wydarzenia artystyczno-integracyjnego z okazji dziesięciolecia działalności kolektywu Ramtamtam i 5 lat istnienia Fundacji. 6 września w sopockiej Operze Leśnej odbyły się koncerty pod hasłem “Jak na próbie”. W celu przełamania bariery zespół-publiczność odtworzyliśmy na scenie dwie sale prób, skróciło to dystans między występującymi twórcami a odbiorcami, tworząc niepowtarzalną atmosferę. W trakcie wieczoru zaprezentowało się 18 zespołów wykonujących różne gatunki muzyczne, część z nich reaktywowanych specjalnie na potrzeby koncertu, których występy stanowiły swoisty przekrój 10 lat działalności Ramtamtam. Niemal setka muzyków, w tym młode zespoły stawiające pierwsze kroki estradowe, muzycy prężnie działający na lokalnej scenie, czy artyści z dorobkiem, mający na swoim koncie współpracę z czołowymi wykonawcami krajowej sceny. Koncert uświetnił występ zespołu Trupa Trupa, znanego już w skali światowej, a stawiającego pierwsze kroki w czasach początków Ramtamtam. Wydarzenie, dzięki swojemu nieformalnemu charakterowi, pozwoliło na pełną integracje lokalnych środowisk muzycznych. Wymiana myśli twórczych między artystami, a przede wszystkim, możliwość wzajemnego dzielenia się wiedzą i doświadczeniem, niezależnie od podziałów na gatunki muzyczne wykonywane przez zespoły, czy staż w branży artystycznej. Zatarcie granicy autor-odbiorca było dodatkowym
atutem, który z jednej strony ośmielił młodych wykonawców do swobodnych rozmów z publicznością na temat swojej twórczości, z drugiej był dla publiczności inspirującym dowodem na to, że tworzenie sztuki jest dostępne dla każdego.

Pod koniec 2020 roku, w ramach festiwalu Metropolia Jest Okey zorganizowaliśmy trzy koncerty online, a od stycznia 2021 roku kontynujemy te działania organizując cykl konertowy Ramtamtam Hot Spot. Koncerty zarejestrowaliśmy w jednej z sal siedziby Fundacji Ramtamtam w Sopocie. Sala wyposażona jest we wzmacniacze gitarowe, wzmacniacz wokalny, perkusję oraz cały niezbędny sprzęt potrzebny do realizacji próby lub występu. Każdy instrument został zmikrofonowany oddzielnie, tak by można byłby kreatywnie wpłynąć na jego brzmienie. Na potrzebny koncertu zostało ustawione specjalne oświetlenie i przy okazji każdego występu zmienialiśmy wystrój sali. Występy zespołów zostały nagrane na trzy profesjonalne kamery. Po każdym koncercie nagrania zostały poddane montażowi i miksowi i ostatecznie udostępnione na stałe na kanale Youtube, na którym odbywała się transmisja koncert online.

Latem 2021 zorganizowaliśmy pierwszą edycję festiwalu Sea Ya Festivalu. Na deskach sopockiej muszli koncertowej zaprezentowaliśmy 5 młodych i obiecujących zespołów muzycznych: Wszyscy Jemy Chmury, Balzam, EKU, Es&Ex i Feeria. Dodatkowo wszystkie występy zostały profesjonalnie zarejestrowane (audio-video) i udostępniane w późniejszym czasie na platformie Youtube. W ramach wydarzenia zorganizowany został targ artystyczny. Zostały zapewnione stoiska, na których wcześniej zgłoszeni i zaakceptowani uczestnicy mogli zaprezentować swoją twórczość. Wystawcami były osoby, które pochodzą z trójmiejskiego świata artystycznego, mogące sprzedawać swoje dobra, taki jak np.merchendise zespołów muzycznych, szyte ręcznie ubrania, portrety wykonane z nici (string art) itp.

W 2022 roku fundacja zorganizowała drugą edycję Sea Ya Festival 2022, przyciągając licznych uczestników i artystów z całej Polski. Festiwal odbył się w Sopocie i oferował bogaty program muzyczny oraz targ artystyczny.

Fundacja współpracowała z Akademią Realizacji Dźwięku, oferując praktyki i szkolenia dla przyszłych techników realizacji dźwięku. Kursy obejmują zarówno teoretyczne, jak i praktyczne aspekty pracy w studiu nagrań​.

W 2022 roku fundacja wspierała nagranie i wydanie płyty zespołu Balzam oraz organizowała sesje nagraniowe dla zespołów Burrito, Es&Ex i Amputacja Głowy​. Fundacja zapewniała nagłośnienie i obsługę techniczną na festiwalach, takich jak Weredostok 2022, oraz wydarzeniach organizowanych przez Stowarzyszenie Promocji Turystyki Alternatywnej FREE​.

Fundacja uruchomiła i prowadziła podcastu „Podsłuch Lokalny”, który promuje lokalnych artystów i inicjatywy kulturalne.

Fundacja zapewniła sprzęt i obsługę techniczną na licznych koncertach i wydarzeniach muzycznych, takich jak Przegląd Kapel Nieistniejących w klubie Desdemona w Gdyni​.