Nowy mural, stare wartości – RamTamTam świętuje 16-lecie w wielkim stylu
W Sopocie, gdzie sztuka przenika się z nadmorską lekkością, Fundacja RamTamTam w wyjątkowy sposób celebruje swoje 16-lecie. Zamiast klasycznego jubileuszu – postawiła na kolor, ruch i inspirację. Na elewacji jej siedziby przy ul. 1 Maja powstaje mural, który już teraz przyciąga spojrzenia i zapowiada nowy rozdział w działalności fundacji.
Za projektem stoi Lucas Froeliger, francuski artysta i muzyk, obecnie tworzący we Wrocławiu. Choć jego nazwisko może brzmieć obco, to Trójmiasto jest mu bliskie – to tu, jako student gdańskiej ASP w ramach programu Erasmus, stawiał pierwsze kroki w Polsce. Współtworzył kolektyw Garaż130 we Wrzeszczu, współpracował z Halo Kultura w Gdyni i angażował się w lokalne inicjatywy artystyczne. Dziś wraca do Sopotu, by na nowo wpisać się w jego przestrzeń – tym razem w formie trwałej, wielkoformatowej kompozycji.
Mural Froeligera to coś więcej niż obraz. To wizualny manifest o odwadze, wyobraźni i wspólnocie. Powstaje w charakterystycznej dla artysty technice pikseli – z użyciem wałków i taśmy malarskiej, która nadaje kompozycji geometryczny, abstrakcyjny rytm. Kolorystyka została dobrana tak, by harmonizować z otoczeniem, ale jednocześnie przyciągać wzrok i inspirować. Finalnie mural będzie miał 9 metrów szerokości i 3 metry wysokości – wystarczająco, by stać się punktem orientacyjnym i tłem dla nowych historii.
I właśnie te historie są tu kluczowe.
Mural jest częścią większego projektu Fundacji RamTamTam pod hasłem „Sztuka na Podsłuchu”. To nie tylko malowidło, ale też platforma do opowieści – w przenośni i dosłownie. Już wkrótce, na jego tle, ruszą nagrania nowego podcastu fundacji – „BackStage Trójmiasto”, który poprowadzi Sara Kordowska. Podcast będzie prezentował młodych muzyków z Trójmiasta, zaglądał za kulisy ich twórczości, pokazywał początki, wątpliwości i przełomy. Wszystko to w duchu autentyczności i lokalnego wsparcia.
Fundacja RamTamTam nie bez powodu wybrała właśnie ten moment na tak mocne działania. Od 15 lat tworzy przestrzeń dla muzyków i artystów – dosłownie i w przenośni. W jej sopockiej siedzibie znajduje się studio nagraniowe, sala prób, organizowane są warsztaty, koncerty i konkursy. Przez te lata współtworzyła trójmiejską scenę muzyczną, wspierała debiutantów i inicjowała nowe zjawiska. Prezes fundacji, Rafał Serwatka, sam jest realizatorem dźwięku – łączy w sobie pasję z organizacyjną skutecznością.
Świętowanie 15-lecia to jednak nie tylko mural i podcast. Na zakończenie wakacji fundacja szykuje czwartą edycję Sea Ya Festivalu – autorskiego wydarzenia muzycznego, które od 2021 roku daje szansę młodym zespołom na występ na profesjonalnej scenie. Koncerty odbywają się na Skwerze Kuracyjnym, tuż przy sopockim molo – w miejscu, gdzie muzyka spotyka się z morzem i publicznością. W poprzednich edycjach występowali m.in. Feeria, Es&Ex, shama, Felix Madera, The Ferrules, Kontrast i wielu innych.
Co łączy te wszystkie działania – mural, podcast, festiwal? Wspólna idea: tworzenie przestrzeni dla sztuki, która nie dzieli, ale zaprasza. Która nie ocenia, ale inspiruje. I która, dzięki fundacji RamTamTam, znajduje swoje miejsce właśnie tutaj – w Sopocie.
Więcej informacji o festiwalu i działaniach fundacji: www.ramtamtam.pl i www.seayafestival.pl.
Link do artykułów: